środa, 3 lutego 2016

Pożar sadzy

capture-20160203-085830.png 
 Nadal mamy sezon grzewczy . Ludzie nie zdają sobie sprawy że w przewodach kominowych może być pożar, przyczyną jest brak dbania oraz używania złego materiału palnego . 


 Pożary sadzy są spowodowane zaniedbaniem kominów. Sadza powstaje w wyniku niepełnego spalania materiału palnego. Przed sezonem lub w trakcie powinniśmy regularnie kontrolę stanu technicznego . Gdy nagromadzi się sadza powinniśmy je usunąć. Zapaleniu sadzy towarzyszy głośny szum. Paląca się w wysokich temperatura może spowodować uszkodzenia przewodu kominowych. Przez pęknięcia , może się wydostać tlenek węgla który może spowodować zatrucia. Jeśli zauważymy że jest coś nie tak i dzieje się w coś nie tak, powinniśmy szybko zadzwonić na straż pożarna .Powinniśmy zamknąć dopływ powietrza do pieca oraz obserwować sytuacje. Po pożarze powinniśmy wezwać kominiarza, by mógł wyczyścić komin. Gdy straż pożarna dojedzie na miejsce zdarzenia robią rozpoznanie sytuacji a potem ruszają to akcji czyli będą gasić pożar. Do gaszenia pożaru używają sito kominowe,jest to podstawowy sprzęt do czyszczenia kominów. Mogą również użyć miernika  . Jeśli chodzi o dalsze wykonywanie czyli ugaszanie palenisko to muszą wybrać materiał z pieca a potem go zamknąć. Muszą zabezpieczyć wylot z komina .Obserwują przewód czy nie powstają pęknięcia , bo może wydobyć się ogień. Jeśli strażacy mierząc zobaczą że ulatnia się tlenek , muszą artykułować mieszkańców , a jeśli ktoś będzie potrzebował pomocy , muszę udzielić pomocy medycznej , wezwać pogotowie ratunkowe. Czasami oddziaływanie cieple odprowadziło do zapalenie konstrukcji, wtedy muszę rozebrać , i muszą dotrzeć do źródła pożary , by je ugasić. Wtedy używają piły do drewna i sprzętu burzącego oraz ożywają kamery termowizyjnej. Jeśli temperatura nie jest wysoka i pożar jest ugaszony, straż pożarna zwija sprzęt i wraca do koszar , jednak gdyby ponownie się zapiła sadza , wracają z powrotem.
Straż pożarna przy gaszeniu pożaru , zakłada sprzęt zwany Aparaty Ochrony Dróg Oddechowych , oni tez muszę się zabezpieczyć żeby się nie zatruć.

8 komentarzy:

 1. fascynujące...

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny post
  mypinkdreams3.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Przydatne rzeczy piszesz. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajna notka, bardzo lubię czytać takie Blogi :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ile ciekawych rzeczy można się dowiedzieć czytając blogi :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nawet nie słyszałam nigdy o takich pożarach. Nienawidzę wszystkiego, co zanieczyszcza powietrze :c
  olusiek-blog.blogspot.com- klik!

  OdpowiedzUsuń
 7. Dobry post mało kto pisze na takie tematy, szacunek!

  OdpowiedzUsuń